9 hodnotících bodů při pasování sedel
- Jochen Schleese
- 18. 5. 2017
- Minut čtení: 7
Jaro je vždy časem, kdy si nejvíce pokládáme otázku, jestli naše jezdecké vybavení – a hlavně sedlo, našemu koní sedí a jsme tak řádně nachystání na nadcházející sezonu. Zvláště pokud je váš hřbet vašeho koně po zimě opadlý, musíte se ujistit, že sedlo opravdu stále sedí a koni tak dovolí se opět správně nasvalit. Je dobré vědět, že zatímco opětovné vybudování svalů vám zabere i čtyři týdny správného tréninku, jen týden mimo práci může způsobit opadnutí svalů do původního stavu. Při těchto delších výlukách je tedy vždy dobré sedlo zkontrolovat než začnete s ježděním. Rychlou kontrolu můžete provést pomocí následujících 9 hodnotících bodů, podle kterých Jochen Schleese hodnotí jestli sedlo sedí či ne. Ke každému bodu Jochen vytvořil video, kde názorně přímo na koni ukazuje o čem níže v článku mluví. Odkazy na tato videa naleznete zde.
Velice ráda jejich videa a články sleduji, proto se k překladům od nich budu vracet častěji.
Autorem původního článku s názvem " The Nine Points of Saddle Fit" je Jochen Schleese.
JOCHEN SCHLEESE

Certifikovaný sedlář, původem z Německa, po dlouhá léta žijící v Kanadě. Vyniká svým vášnivým a inovativním přístupem k tomuto řemeslu. Své dlouholeté poznatky ze spolupráce s jezdci, veterináři, trenéry a prodejci sedel plně využívá pro blaho koní i jezdců a vnáší je do svých sedel již po 30 let. Jeho sedla jsou oblíbená hlavně u žen, protože jako jedny z mála dokáží plně vyhovět specifickým ergonomii ženské pánve. O své zkušenosti se také pravidelně dělí v knihách, článcích a videích. Z knih můžeme jmenovat ‘THE SILENT KILLER’ (2012), ‘SUFFERING IN SILENCE: ‘The Saddle Fit Link to Physical and Psychological Trauma in Horses’ (2013). Vytvořil také ucelený systém vzdělávání v oblasti pasování sedel Saddlefit 4 Life ® .
1. Rovnováha sedla
Sedlo s vysoko postavenou přední rozsochou a zároveň s nízko ležící zadní rozsochou zapříčiní zvýšení tlaku na koňská záda. Jelikož většina vaší váhy bude na posledních dvou pohyblivých žebrech, bude pro vašeho koně velmi těžké zapojit správně hřbet.
Pokud naopak sedlo je příliš nízko vepředu u přední rozsochy, bude koni skřípat při pohybu lopatku, což je pro něj velmi omezující a nepříjemné. Sedlo je pak příliš zvednuté ve své zadní části, vaše nohy se budou tlačit dopředu a automaticky tak získáte tzv. záchodový sed, který bude velice zatěžovat vaše ploténky v bederní části zad. Se správně vybalancovaným sedlem budete jako jezdec schopen využívat všech 4 zakřivení zad jako přirozeného tlumícího systému a budete sedět pohodlně v přirozené rovnováze.
Na obrázku můžete vidět, kde leží rovnovážný střed sedla

2. Prostor pro kohoutek
Každé sedlo by mělo mít mezi přední rozsochou a kohoutkem místo alespoň na 2-3 prsty. A to nejenom nad kohoutkem, ale i na bocích tak, aby dovolilo lopatce volně se při pohybu koně pohybovat nahoru a dolů. Kůň, jehož sedlo nemá dostatek prostoru pro kohoutek, může mít problém pohybovat se s chutí dopředu. Další extrémnější případy nedostatečného místa okolo kohoutku mohou vyústit až v bílé chlupy či puchýře v této oblasti (na vrchu či z boku/ů).

3. Šířka páteřního kanálu
Sedlo s páteřním kanálem, který je pro koně příliš úzký, může zapříčinit trvalé změny na hřbetě vašeho koně.
Neexistuje něco jako univerzální šířka páteřního kanálu. Tu určuje vždy specifická šířka koňské páteře každého koně.
To stejné ale platí i v případě příliš širokého páteřního kanálu. Zjistili jsme, že je ale jen málo sedel, které by byly příliš široké. Takové sedlo bude špatně rozkládat váhu jezdce na nesprávných místech a dlouhodobé používání takového sedla může způsobit až "svléknutí" svalu z obratlů a kostra sedla tak může ležet přímo na páteři.
Je také velmi důležité, aby páteřní kanál byl stejně široký po celé délce sedla.
4. Kontakt v celé délce sedlových polštářů
Ujistěte se, že sedlové polštáře jsou ve stejném kontaktu s hřbetem po celé délce sedla tak, aby se celá váha jezdce rovnoměrně rozprostřela v oblasti asi o velikosti 220 čtverečních palců (1419 cm2) s dostatečným odstupem od lopatky a páteře, a končila na posledním žebru. (pozn. překladatelky: Tuto oblast Jochen Schleese nazývá SSA, saddle-supporting area – tedy přesně vytyčená oblast na každém koňském hřbetu, která leží s dostatečným odstupem po obou stranách páteře, za lopatkou a končí u posledního žebra. Ta jediní by měla nést váhu jezdce, dle které se pak odvíjí celé pasování sedla na koně).
Rovnoměrné rozložení tohoto tlaku si můžete otestovat, když tužkou či vlastní rukou projedete celou délkou sedla mezi hřbetem koně a sedlovým polštářem.
Pokud se sedlo při této zkoušce houpe, polštáře vpředu/či vzadu sedla nemají požadovaný rovnoměrný kontakt se hřbetem. Berte ale v úvahu, že některé sedlové polštáře jsou záměrně vyráběny tak, že se postupně vzadu zužují a zvedají od hřbetu koně. (francouzské polštáře, pozn. překladatelky). Toto se nejčastěji provádí, pokud je nutné usadit vysokého jezdce na koni s krátkým hřbetem. Při správném napasování se však ani toto sedlo nebude houpat. Jistý úbytek tlaku v posledních centimetrech sedlového polštáře je ale nutný. Tento extra prostor vzadu je velice důležitý pro vyklenutí hřbetu v průběhu pohybu koně.
Občas slýcháme, že lehký „most“ (tlak hlavně pod přední a zadní rozsochou, uprostřed volné, pozn. překladatelky) na sedlových polštářích je v pořádku, protože každý kůň vyklene hřbet při ježdění a vyplní tak místo uprostřed tohoto „mostu“. Přestože to na první pohled vypadá logicky, reálně to tak nefunguje. I když kůň při ježdění vyklene hřbet, prohlubeň se tímto nevyplní a most mezi přední a zadní částí polštářů je tam stále. Cílem správně sedícího sedla je to, aby sedlo rozložilo váhu jezdce rovnoměrně po celé délce již zmíněné sedlo nesoucí, dopředu vytyčené oblasti koňského hřbetu a nevytvářela tak most či houpačku.
Tento obrázek z termografické studie ukazuje právě sedlo s tzv. mostem a ukazuje jasně rozložení tlaku hlavně v oblastech u kohoutku a zadní rozsochy

5. Sedlové zápinky
Museli jste někdy přerušit jízdu na koni a přesedlat sedlo, protože se posunulo dopředu na koňskou lopatku? Tohle je častý problém a často je způsoben špatným umístěním sedlových zápinek. Pokud zápinky vašeho sedla nebudou umístěny na správném místě, sedlo nebude na zádech vašeho koně nikdy správně a klidně sedět.
Sedlové zápinky by měly viset svisle k zemi k oblasti podbřišníku. Pokud jsou zavěšeny příliš vzadu, gravitace bude táhnout zápinky a potažmo i sedlo dopředu k oblasti podbřišníku. Podbřišník si vždy najde svou správnou pozici v nejužším místě hrudního koše a bude si tak sedlo posouvat dopředu na koňská ramena. Pokud naopak budou připevněny moc vepředu na sedle, podbřišník bude velice blízko loktům, takže se kůň při chůzi bude dotýkat loktem podbřišníku, což mu rozhodně nebude příjemné. Gravitace také opět bude táhnout podbřišník spolu se sedlem zpátky do nejužšího místa hrudníku. Nyní bude naopak podbřišník vyvíjet velký tlak na zadní část sedlových polštářů.
Sedlo na obrázku je správně nasedláno až za lopatkou, ale nejenom, že je příliš dlouhé a zasahuje za 18 obratel a poslední žebro, ale i sedlové zápinky jsou příliš vzadu. Podbřišník tak bude táhnout sedlo dopředu.

6. Rovnost sedla
Rovnost sedla znamená, že linie středu sedla bude kopírovat linii páteře v celé délce. Někdy se sedla zdají rovná, ale když kůň stojí. Koně jsou od přírody křiví. Většina koní má levé rameno větší a více vyvinuté než pravé. Větší rameno tak naráží do sedla a posouvá jej během pohybu na druhou stranu. Stejně tak jezdec, který sedí křivě, může tlačit více na jedné straně sedla a stahovat jej tak na druhou stranu.

Pozn. překladatelky: V jiném rozsáhlejším článku Jochen doplňuje, že křivost sedla jako taková, popřípadě jen právě zmíněné posunování sedla značí ve většině případů problémy v pozici jezdce. I když se objeví křivost u koně (nepočítá nyní úrazy koně či vrozenou křivost koně), většinou je to jen zrcadlení/přenesení křivosti jezdce. To už ale není práce pro člověka, který vám sedlo pasuje na koně, ale spíše vašeho trenéra, fyzioterapeuta a v nemenší míře i vás samotných. Je nutné to ale rozpoznat a řešit, jinak budete ničit sebe, koně a postupně i sedlo. O tomto ale podrobněji jindy :)
7. Délka sedla
Mnoho z nás dobře zná koně s typicky krátkými zády, nicméně i koně s na pohled normálními nebo dlouhými zády mohou mít ve skutečnosti velmi krátkou oblast, kam můžeme sedlo dát. (tj. již zmíněná SSA – saddle-supporting area). Délka této oblasti je rozhodující pro délku sedlových polštářů. Plemena koní, která mají obvykle krátká záda a tedy i potřebují krátké sedlové polštáře, jsou Fríští koně; barokní typy plemen jako PRE, Andaluský kůň, Lusitanský kůň a Lipicán; Arbští koně a také čím dál více i moderní typy teplokrevných koní. Často tak tito koně nosí sedla, která mají na jejich krátká záda příliš dlouhé sedlové polštáře. Sedlo musí ležet až za lopatkou a zároveň nesmí ležet dál než na posledním žebrem (18. hrudním obratlem). Sedlo, které je příliš dlouhé, bude často sjíždět dopředu na lopatku.
Koně, kteří jsou sedláni pro ně dlouhými sedly, budou často stahovat svaly v oblasti bederní páteře; v některých případech můžete u těchto koní přímo vidět v tomto místě prohlubeň, která vzniká tím, jak se svaly snaží uhýbat před tlakem sedla.
8. Úhel komorové výztuhy
Úhel sedlové kostry (ve třech bodech komorové výztuhy) musí být přizpůsoben tak, aby odpovídal úhlu koňské lopatky. Představte si to jako posuvné dveře. Pokud jsou správně nastaveny a srovnány, budou po sobě volně klouzat. Ale pokud nejsou, budou o sebe třít a narážet do sebe. To stejné pak platí u lopatek vašeho koně a úhlu kostry sedla. Jak se kůň hýbe, jeho lopatka rotuje nahoru a dozadu. Pokud úhel sedlové kostry neodpovídá úhlu koňské lopatky, lopatka nebude schopná se volně pod sedlem pohybovat a sedlo tak bude koně velice omezovat v pohybu.
Zkontrolujte si, jestli úhel lemu vašeho sedla odpovídá úhlu lopatky vašeho koně. Pokud ano, sedlo je správně přizpůsobeno vašemu koni.
9. Šířka komorové výztuhy
Šířka kostry v místě komory musí být dostatečná pro volný pohyb lopatky. Pokud je příliš široká, sedlo může celé klouzat ze strany na stranu, nebo pouze jen zadní část sedla může rotovat na jednu či druhou stranu. Šířka a úhel kostry musí být upravovány dohromady. Pokud je šířka komory správná pro vašeho koně, ale úhel není dobrý, sedlo nebude sedět. Naopak, pokud úhel odpovídá, ale šířka ne, sedlo také nebude sedět. Docpáním nebo přecpáním vertikálních sedlových polštářů se ale nevyřeší tento problém – to dokáže vyřešit jen změna komory. Některá sedla umožňují jednoduchou výměnu komorových výztuh. Sice nám to poslouží při úpravě úhlu, ale neumožňí nastavení šířky (v oblasti kohoutku).
Následující tři vyobrazení zjednodušeného koňského hřbetu nám ukazují 3 různé šířky komory při zachování stejného úhlu.

Naopak na následujícím obrázku můžeme vidět proměnlivost úhlu při zachování stejné šířky komory (tak jak to můžeme znát u výrobců sedel s výměnnými komorami - ale měnění úhlu komorové výztuhy bez současné úpravy šířky, není vždy úplně dobrý nápad

Do češtiny pro vás přeložila Lenka J.
Comments