top of page

Často používané a zneužívané - Fenylbutazon & flunixin meglumine

  • Douglas O. Thal (Thal Equine LLC)
  • 21. 9. 2017
  • Minut čtení: 7

Možná vám název jako takový nic neřekne, ale právě tyto látky jsou nejčastější nesteroidní protizánětlivé léky v koňské medicíně - a s těmi už jste se určitě již během svého života u koní setkali. Jedná se o účinné látky léku u nás známých Equipalazon, Meflosyl.

O nespochybnitelných výhodách, ale i rizicích se více rozepsal Douglas O. Thal (DVM Dipl. ABVP) na stránkách Thal Equine LLC.


P.S.: Děkuji velice za tip na článek Janě H. :)




 

„Doktore…moje kobylka měla včera koliku. Dala jsem jí nějaký Banamine a vypada pak v pořádku, ale teď už zase nevypadá tak moc dobře... „


Tento scénář je bohužel ve veterinární péči stále běžnější. I když mnoho klientů ví, že by měli podání tohoto léku měli předem konzultovat s veterinářem, který jim tento lék dal, je zde i mnoho takových, kteří pravidelně používají oba tyto přípravky bez veterinárního dohledu. Často to dopadne dobře, ale v některých případech může mít toto neřízené užívání těchto léků katastrofální následky.


„Bute“ (fenylbutazon) a Banamine® (flunixin megluminem) jsou nejčastěji používané nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) v koňské medicíně. Jsou to velmi užitečné léky používané pro různé nemoci a příznaky. NSAID pro koně jsou léky na předpis, což znamená, že je možné je koupit legálně jen u veterinárního lékaře. Navzdory této skutečnosti, snajdeme je u koní všude, jsou často koním podávány bez veterinárního dohledu a bez znalosti účinku léku či možných nežádoucích účinků.


Co je to zánět a proč ho zastavovat? Zánět je přírodní, složitá série biochemických reakcí, která probíhá u všech tvorů jako reakce na nějaké poranění. Zánět, jakožto první fáze hojení, zahrnuje složité reakce mezi poškozenými buňkami, krevními cévami, zánětlivými buňkami a biochemickými signály (vysílanými a odeslanými) z buněk jak v blízkosti místa poranění, tak daleko od něj. Obrana organismu proti infekci v konkrétním míste probíhá formou zánětu. Mezi první výsledky zánětu patří otevření krevních cév do poškozené oblasti (zčervenání a zvýšená teplota v místě), zvýšená netěsnost krevních cév (otok) a zvýšená hladina bílých krvinech, které zajišťují boj o opravu organismu.


Produktem zánětu jsou prostaglandiny a další zánětlivé mediátory, které pomáhají dosažení zánětlivých efektů. Některé z těchto mediátorů přímo způsobují bolest. Všechny tyto produkty zánětu jsou určeny k tomu, aby zbavily tělo infekce nebo poranění a připravily ho na uzdravení.


Zánět je přirozený proces a je důležitý pro přežití. Ale když se tento proces často opakuje nebo trvá příliš dlouho, vytváří se začarovaný kruh – zánět tak způsobuje větší poškození tkání a bolest než samotné zranění. V tomto okamžiku přichází ke slovu protizánětlivé léky. Jejich úkolem je tlumit zánět, snížit tvorbu jeho mediátorů a tím i snížit příznaky onemocnění (otok, bolest a horečku), zatímco se tělo hojí.


Nesteroidní protizánětlivé léky – "NSAID" Oba zmíněné léky patří do skupiny léčiv známých jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které zahrnují i nám známé léky humánní medicíny jako je aspirin a ibuprufen. Méně často používaná léčiva v této skupině jsou u koní firokoxib (EQUIOXX) ketoprofen, karprofen, naproxen a mnoho dalších.


Tyto léky usměrňují zánět zastavením tvorby prostaglandinů, které jsou stěžejními mediátory zánětu. Tím se také snižuje tvorba produktů, které způsobují bolest a horečku. Ale protizánětlivé léky dělají mnohem víc než jen omezují bolest. Omezují také otoky a horečku. Mají své opodstatnění při léčbě široké škály nemocí u koní – od bolesti břicha (koliky) k poškození kloubu až po laminitidu.


NSAID snižují zánět tím, že blokují syntézu prostaglandinů. Prostaglandinů existuje celá řada. Některé z nich jsou produkty zánětu, zatímco jiné mají v těle důležitou funkci – např. jeden typ za úkol chránit žaludeční a střevní sliznici proti kyselině trávících enzymů. Stejný prostaglandin má podobnou roli v ledvinách. Bohužel, NSAID tak nejenže snížují produkci „špatných“ prostaglandinů zánětu, ale snižují i tvorbu těchto „dobrých prostaglandinů“, což může způsobit problémy s orgány, které jsou jimi normálně chráněny.


V posledních letech byly vyvinuty nové typy NSAID. Jsou bezpečnější a mají méně vedlejších účinků. Říká se jim „selektivní“, což znamená, že jsou konstruovány tak, aby se zaměřily na „špatné“ prostaglandiny zánětu a ty správné nechaly být.


V současné době je nejvýznamnějším z nich ve světě koní firokoxib (EQUIOXX). Používám jej již několik let a to hlavně v případě potřeby dlouhodobého užívání nebo pokud jsem opravdu znepokojen vedlejšími účinky. Ale žádný selektivní lék dosud poskytuje takovou účinnost. Z tohoto důvodu zůstávají Bute (Fenylbutazon) a Banamine® (flunixin meglumine) stále základem protizánětlivé léčby u koní.


Drtivá většina koní léčených těmito léky nemá žádné patrné problémy z jejich používání. Na druhé straně, všechny NSAID mají potenciální vedlejší účinky, které zahrnují:

  • Střevní a žaludeční problémy, včetně žaludečních a střevních vředů. Hříbata jsou obzvláště citlivá na střevní nežádoucí účinky a snadný vývoj vředů při užívání těchto léků.

  • Problémy s ledvinami. To platí zvláště u mladých koní, ale je třeba dávat pozor vždy, zejména u starých koní a těch, kteří jsou jinak nemocní či dehydratovaní.

  • Důležité je, že NSAID mají schopnost „maskovat“ nějaký problém, takže to vypadá méně závažně, než to je, čímž vytváří falešnou naději a zpožďují léčbu.

  • Z těchto důvodů je velmi důležité, aby se majitel před aplikací VŽDY poradil se svým veterinářem, než přistoupí k podávání těchto léků u svého koně.


„BUTE“ – fenylbutazon Fenylbutazon (aka butazolidin) je primárně používán k úlevě od bolesti a proti zánětu pohybového aparátu u koní. Můžeme jej vidět v několika formách, včetně injekční kapaliny pouze pro intravenózní podání. Často se však nachází také v orální formě: pasty, tablety a prášky. Při správném použítí je bute silný a účinný prostředek k léčbě bolesti a zánětu. Nicméně tu jsou i potenciální vedlejší účinky:

  • Je nebezpečný u všech koní při vysokých dávkách po dlouhou dobu.

  • Někteří koně jsou mnohem citlivější na bute než jiní a mohou vykazovat nežádoucí účinky i při menším množství.

  • Je z NSAID považován za největšího spouštěče vředů, zejména v tlustém střevě.

  • Je zpracováván, inaktivovan a odbouráván z oběhu v játrech a ledvinách. U mladých koní chybí ještě schopnost zpracovávat tento lék, neboť se jejich tělo stále ještě vyvíjí, proto má Bute tendenci se jim v těle hromadit v až toxických dávkách. To stejné platí i pro koně s onemocněním ledvin nebo jater.

  • Bute je vysoce účinný při léčbě kulhání. V důsledku toho může ale maskovat příznaky mírného či středního kulhání. Koně s vážným zraněním pohybového aparátu díky němu necítí bolest a tím, že nemocnou končetinu dále namáhají, mohou si zranění zhoršit.

  • Bute je poněkud méně účinný než Banamine® v případech kolik, ale někdy může být jeho aplikace unápomocná.

Laici by v žádném případě neměli používat injekční podobu tohoto léku. Je určen pouze pro intravenózní podání a nesmí být podán do svalu, neboť silně poškozuje tkáně. To platí i o malém množství, které unikne ze žíly během aplikace. Důsledkem je závažný otok a zasažená tkáň okamžitě odumírá, takže může přerůst v obrovskou otevřenou ránu, jejíž vyléčení může trvat měsíce.


Nízké dávky Bute mohou být velice užitečné a zcela bezpečná při dlouhodobé léčbě koní s chronickou bolestí. Ačkoliv dnes již existují bezpečnější (i když dražší) alternativy pro dlouhodobou léčbu.


Obecné pokyny pro používání Bute:

  • Nejlepší volbou pro veterináře je vždy prvně zkoumat kulhání či nemoc v jeho čisté formě (bez aplikace léků).

  • Když dáte koni před příjezdem veterináře dávku Bute bez veterinárního dohledu, může se pak při diagnóze veterinář zmýlit. Dočasně totiž zmírníte zánět i bolestivost postiženého místa.

  • Pokud máte tedy v úmyslu použít Bute, abyste se doma pokusili vyléčit kulhání, zeptejte se nejprve svého veterináře na příslušnou dávku pro kontrolu bolestivosti a zajímejte se i o vedlejší účinky (abyste pak v jejich případě včas mohli zavolat veterináře) pro zvýšení účinnosti léčby.

  • Omezte pohyb daného koně ošetřeného Butem v malém prostoru, abyste tak zabránili zhoršení poranění v důsledku nadužívání. Nejezděte a jinak nepohybujte koně, pokud dostal tento lék.

  • Nepoužívejte injekční formy tohoto léku, protože existuje vysoké riziko, že se vám nepodaří ji správně aplikovat.

  • I při dávkování ústní Bute pasty, prášku či tablet je třeba dbát doporučení veterináře.


BANAMINE – flunixin meglumine Banamine® je obchodní název pro protizánětlivé léčivo flunixin meglumine. Banamine® je značka, které se používá po mnoho let. V důsledku toho je to značka zavedená, a to navzdory skutečnosti, že podobný lék je nyní k dispozici v mnoha jiných variantách od dalších výrobců a má mnoho různých obchodních názvů. Je k dispozici v injekčním roztoku pro nitrožilní podání, mnoho majitelů ho podávají intramuskulárně. Tento lék poněkud dráždí tkáně pokud je podáván do svalů a ve vzácných případech může způsobit značné poškození svalů a těžkou bakteriální infekci. Je také absorbován perorálně.


Banamine® je velice známý pro své použití při léčbě kolik u koní. Není pochyb o tom, že tento lék je účinným proti bolesti a má navíc protizánětlivé účinky, které jsou zvlášť vhodné pro léčbu střevních problémů. Mírní křeče a bolest, které koliku provázejí a umožňuje tak střevnímu systému návrat k přirozené funkci. Bohužel je však tento lék také vynikajícím prostředkem pro maskování příznaků koliky, což majitele utvrdí ve falešném přesvědčení, že „vyléčili koliku“ – nakonec jsou ale pak překvapeni, když je na tom kůň druhý den ještě mnohem hůře nebo je dokonce mrtvý.


Kolika není nemoc, ale způsob, jak kůň demonstruje bolesti břicha. Je-li příčinou koliky bolest – bývá obvykle plynová či křečová, aplikací Banamine® dojde k přerušení cyklu bolesti a křečí a problém je vyřešen. Je-li však důsledkem koliky nějaký mechanický problém ve střevech – např. zaklínění nějakého předmětu ve střevu či zácpa, může dočasná aplikace Banamine® vzbudit mylný dojem, že koni se ulevilo a zotavuje se. Prostředek utiší bolest, ale nijak nevyřeší příčinu problému. Náhlé zlepšení stavu po aplikaci Banamine tak může uvést majitele v omyl, že kůň je tímto vyléčen. Obvykle svůj omyl zjistí až když účinky Banamine vyprchají, což však v mnoha případech bývá na hranici mezi životem a smrtí zvířete. Již proto by měl léčbu provádět odborník.


Pokyny pro použití Banamine k léčbě koní, kteří jeví známky koliky (bolesti břicha):

  • Za prvé, zavolejte svého veterináře, aby jste jej upozornil na epizodu koliky a řekněte mu, že aplikujete přípravek Banamine®. Musíte se rozhodnout, zda počkáte na příjezd nebo aplikujete medikament ihned.

  • Nedávejte koni žádné krmivo dokud veterinář neřekne jinak. Jakmile kůň vypadá lépe, nabízejte pouze to, co se vejde do dlaně vaší ruky, a to jen a pouze pro vyzkoušení chutě k jídlu.

  • Za předpokladu, že kůň vypadá normálně, sledujte jej po 1 až 2 hodinách: zkoumejte chuť k jídlu, střevní zvuky, srdeční frekvenci a barvu dásní.

  • Maskovácí účinky Banamine obvykle trvají po 6-12 hodin. Kůň se tak může vrátit znovu do stádia před aplikací medikamentu, když účinky léku proti bolesti ustanou.

  • Pokud kůň vypadá normálně a má chuť k jídlu 8-12 hodin po podání přípravku, je pravděpodobné, že problém způsobující koliku je zažehnán. To je signálem pro pomalý návrat k napájení (dle rady svého veterináře).


ZÁVĚR Bute a Banamine® jsou v koňské medicíně nesmírně důležitými medicínskými přípravky. Mají vynikající protizánětlivé a protibolestivé účinky, ale musí se aplikovat vhodným způsobem. Před samotnou aplikací by majitelé měli pochopit základní princnipy, jak tyto léky fungují, jejich silné a slabé stránky, jejich rizika. Vždy se proto poraďte se svým veterinářem, než budete aplikovat tyto léky.


Veterinář by měl zhodnotit každého koně s přetrvávajícími příznaky koliky či jiné nemoci, aby diagnostikoval příčiny a určil, zda jsou zapotřebí i další druhy lékařského či chirurgického ošetření.



Comments


 STRÁNKY VE VÝSTAVBĚ 

 

Jsme noví, děláme to ve svém volném čase a tak nám to jde trochu pomalu, děláme chyby, ale snažíme se. Prosím, buďte k nám shovívaví. Případné nedostatky, nápady či tipy na zajímavé články  k překladu nám můžete nahlásit prostřednictvím kontaktního formuláře.

Děkujeme za pochopení

                               Váš tým OKJ

NAJDETE NÁS I NA:
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 aktuality 

© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
bottom of page