Opravdu víte, co váš koňský zubař dělá?
- Douglas O. Thal DVM Dipl. ABVP)
- 29. 9. 2017
- Minut čtení: 4
Sezóna nám pomalu končí a mnoho z nás se chystá volat veterináře či zubního technika, aby zkontrolovat našemu koni chrup, případně opravil drobné či větší nedokonalosti ke koňské a hlavně k naší spokojenosti. Dnes vám přinášíme malé, ale velice zajímavé zamyšlení nad problematikou úpravy zubů, které rozhodně stojí za to si přečíst. Napsal jej na svém blogu Horse Side Vet Guide veterinář Douglas O. Thal.
Před několika dny měl být na naši kliniku přijat 16letý valach plemene Tennesský mimochodník s těžkou kolikou, který již nereagoval na běžnou léčbu. Majitel byl dokonce ochoten zaplatit operaci, kdyby byla potřeba. Kůň bohužel uhynul již v přepravníku během cesty na kliniku. Provedli jsme tedy pitvu a objevili prasklý žaludek. Všude uvnitř jsme mohli vidět kaši z řepných řízků a jelikož obsah žaludku vyhřezl, byly tím pokryty i ostatní orgány. Kůň zemřel na toxický šok.
V nedávné době podstoupil tento kůň ošetření zubů od jakéhosi laického koňského zubaře pracujícího ilegálně ve státě Nové Mexiko. Po zákroku nemohl kůň prý žvýkat ani seno, tak mu onen zubař předepsal dietu z nabobtnaných řepných řízků po několik týdnů až měsíců. Kůň byl v tomto stravovacím režimu po dva týdny než uhynul na koliku. Také několik dalších koní ze stejné stáje absolvovalo podobný zásah od tohoto „zubaře“ a všichni byli nyní na dietě ve formě řepných řízků.
Rozříznutá tvář mrtvého valacha při pitvě: zuby byly obroušeny až téměř k dásním, což vysvětluje, proč nemohl kůň po zákroku laického zubaře vůbec žvýkat.

Proč ale žaludek tohoto koně náhle praskl? To nikdo neví zcela jistě, ale masivní produkce plynu z rychlého kvašení řepných řízků by mohla být příčinou. Jinak řečeno, stres, který působí na koně, který najednou není schopen správně rozžvýkat svou potravu (seno či jiná objemná krmiva), může být spouštěčem různých druhů zdravotních problémů.
Koňská stomatologie se provádí proto, aby koni chrup upravila, nikoliv znemožnila přijímat koni potravu. Zde je několik důležitých věcí, které bych k této problematice rád uvedl:
Koňská huba se vyvíjela po milióny let pro to, k čemu je potřeba. Co přinutí majitele k tomu, že se rozhodně radikálně zasahovat do této rovnováhy? Jen proto, že máme prostředky, abychom to činili? Ukažte mi nějaký důkaz, že to koni opravdu pomáhá… Anebo se raději vůbec neobtěžujte, protože žádný nenajdete! Popřemýšlejte raději o tom, co koně dokázali během staletí bez jakéhokoliv zásahu.
Především NEŠKOĎTE! To je něco, co učí každého veterináře na vysoké škole. Pokud přede mnou stojí zdravý kůň, velmi se zdráhám udělat jakýkoliv zákrok, který by vedl k tomu, že tento kůň náhle nebude náhle schopen rozžvýkat správně své krmivo po několik týdnu, nebo dokonce i měsíců. A to vše ve jménu „vybalancování skusu či opravy jeho chrupu“! Jako majitel koně nebo ošetřovatel byste měli být velice obezřetní při každém zákroku (ať už veterinářem nebo amatérem), která ze zjevně zdravého koně na několik dnů až týdnů udělá trpící zvíře.
Zjistili jsme, že necitlivé odbroušení povrchu koňského zubu poruší či zcela odstraní ochrannou vrstvu skloviny, čímž se otevírají zranitelné části zubu (dutiny), což je velice citlivá tkáň. Zničíme zub pokud broušení bude příliš agresivní. Brousit více než je třeba není nutně dobré! Trend veterinárního průmyslu propaguje v posledních letech pravidelné prohlídky zubů, kdy zásahy v hubě koně se dělají jen tehdy, pokud je to nutné. Sem můžeme zahrnout odbrušováním různých anomálií, které koni vadí při jeho práci, pokud má kůň viditelné problémy se žvýkáním apod.
Nemůžete v si myslet, že čistě vy sami dokážete posoudit, zda je nějaký problém zapříčiněn právě nějakým problémem v hubě a je tak nutný zásah koňského zubaře. Leckdy se problém jeví jako problém huby a zubů, ale nemusí tomu tak být vždy. Přemýšlejte nad tím předtím než povoláte někoho k úpravě zubů. Toto rozhodnutí by mělo příslušet pouze zkušenému veterinárnímu lékaři. Samozřejmě je někdy nutná základní stomatologické ošetření, aby se odstranily ostré zubní hroty a výrůstky, které koni opravdu vadí při žvýkání potravy či to dokonce zcela znemožňují. V tomto případě se ale opravdu dvakrát ujistěte, že odborník, kterého si ke svému koni zvete, je zkušený a opravdu ví, co dělá.
Rozumím tomu, že ne každý veterinář je super koňským stomatologem, proto se na tomto poli otevřela i příležitost nevystudovaným amatérům, certifikovaným zubním tehcniků, kteří se chopili příležitosti. Někteří tito koňští laitští zubaři jsou ale vynikajícími zubními techniky. Ovšem i takovýto koňský technik by měl pracovat ve spolupráci s odborníkem – veterinářem! Ten určí diagnózu a koňský zubař pak pouze provede zákrok přesně podle nařízení veterináře. Nejlepší je pak vybrat si takového veterináře, který se oborem koňské stomatologie opravdu dlouhodobě zabývá. Existuje mnoho veterinářů, kteří pomohli tisícům koní při jejich zubních obtížích, ale hlavním důvodem, proč zvolit zkušeného odborníka a nejlépe veterináře je, že takový člověk rozumí koni víc, neboť jej chápe jako ucelený živý systém, který funguje v rovnováze a vyváženě. Což koňký zubař - laik, pravděpodobně nedokáže. Pokud je rovnováha v hubě porušena špatným zákrokem zvenčí, riskujete, že přijdete o koně. Opravdový odborník totiž má nejen zkušenosti, ale hlavně zdravý úsudek, aby veděl, co je v koňské hubě potřeba udělat, ale hlavně i to, co v koňské hubě zapotřebí není!
Důležité je, že narozdíl od neveterinárně vzdělaných zubních techniků, jsou veterináři licentováni a podléhají tak pravidelným povinným školením. Pokud nejste s veterinářem spokojeni, můžete také podat stížnost u rady veterinárných lékařů. Můj klient a majitel zmíněného mrtvého koně se nemá kam obrátit. Neexistuje žádná licence a žádný postih, leda by se s tím amatérským koňským zubařem soudil.
Pokud máte v úmyslu použít laického koňského zubnaře, zkontrolujte si zákony a klaďte si otázky, co se stane, když kůň po zázkroku nebude v očekávané kondici nebo nedej bože dokonce uhyne na následky zákroku jako zmíněný valach. Ve většině států je provozování živnosti koňského zubaře podmíněno dohledem veterinárního lékaře.
Není pochyb o tom, že domestikovaní koně potřebují pravidelné zubní kontroly a existují i tací, kteří tyto zákroky vyžadují více než jiní. Jisté však je, že rozhodnutí o zákroku by mělo být vždy indikováno až na základě posouzení stavu koňské huby odborníkem – veterinářem. Umění tohoto oboru ale je, aby se odstranilo jen tolik zubní tkáně, kolik je nutné a které v hubě prokazatelně škodí, a to jen do té míry, aby se neodebraly životně důležité tkáně a aniž by se způsobilo nepřiměřené utrpení. Základním krokem pro dodržení tohoto pravidla je prvotní veterinární vyšetření a sstanovení správné diagnózy.
Bình luận